06
april
Saturday
19:30
2024
"Musical Team of Russia"
chamber concert
St. Petersburg
The Rachmaninov Hall of the Mariinsky Theatre
Aleksandr Zaytsev (flute)
Svetlana Marenkova (flute)
Petr Khudonogov (flute)
Lev Zhuravskiy (clarinet)
Sofia Morozova (flute)
Fedor Osver (oboe)
piano: Elena Serova

Ph. Gaubert 

P. Sancan

А. Casella 

P.Taffanel 

F.Schmitt

P.Vasks

F. Borne 

P. Tchaikovsky 

J. Demersseman 

18
april
Thursday
19:00
2024
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Moscow
Zaryadye Concert Hall
Ekaterina Dvoretckaia (harp)
Petr Khudonogov (flute)
Andrei Telkov (piano)
Andrey Taranukha (percussion instruments)

L. Spohr 

G. Fauré 

P. Hindemith 

W.Posse

S. Prokofiev

A. Gerasimez

G.Aperghis

16
may
Thursday
19:00
2024
"Soloists of the Music House in the Mariinsky"
symphony concert
St. Petersburg
Mariinsky Concert Hall
Petr Khudonogov (flute)
Filipp Sozdatelev (clarinet)
Ravil Islyamov (violin)
Дирижёр: Zaurbek Gugkaev

S. Mercadante 

C. Debussy 

L. Bassi 

D. Shostakovich

22
may
Wednesday
18:00
2024
"Embassy of Musical Mastery"
chamber concert
Vientiane
Lao National Cultural Hall
Petr Khudonogov (flute)
Aleksandr Papushev (violin)
Gleb Iosif Romanchukevich (piano)
piano: Gleg Iosif Romanchukevich

M. Mussorgsky

A. Alyabiev

S. Rachmaninov 

N. Rimsky-Korsakov

N. Paganini 

P. Tchaikovsky 

24
may
Friday
19:00
2024
"Embassy of Musical Mastery"
chamber concert
Hanoi
Vietnam National Academy of Music
Petr Khudonogov (flute)
Aleksandr Papushev (violin)
Gleb Iosif Romanchukevich (piano)
piano: Gleg Iosif Romanchukevich

S. Rachmaninov 

M. Mussorgsky

S. Prokofiev 

A. Alyabiev

N. Rimsky-Korsakov

P. Tchaikovsky 

H. Weniawski 

05
june
Wednesday
19:00
2024
"Evenings in the English Hall"
chamber concert
St. Petersburg
English Hall of St. Petersburg Music House
Anna Ter-Abramyan (clarinet)
Antonina Popras (viola)
Victor Nikolaev (piano)
Petr Khudonogov (flute)
Vladislav Fedorov (piano)
Alina Fedoseeva (piano)
piano: Andrei Telkov

V. Getman

M. Glinka

N. Rimsky-Korsakov

G. Sviridov 

23
july
Tuesday
19:30
2024
Music House Summer Academy
chamber concert
Yalta
Nizhnyaya Oreanda
Petr Khudonogov (flute)
Ivan Kopeichik (flute)

 

Elizaveta Maksimova

Maria Polyakova

Taisiya Kovtunova

Galina Perevyazkina

26
july
Friday
20:00
2024
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Alupka
Vorontsov Palace
Vladislav Shcherbakov (trombone)
Arina Rabenkova (clarinet)
Vazgen ​ Yusupov (clarinet)
Iliya Mihailov (cello)
Sofia Safronova (clarinet)
Petr Khudonogov (flute)
Anna Ter-Abramyan (clarinet)
Ivan Kopeichik (flute)
Severyan Bogdanov (trombone)
Nikita Lyutikov (clarinet)
Filipp Sozdatelev (clarinet)
piano: Irina Lobikova
piano: Dmitry Pavliy
piano: Natalya Frolova

G. Fauré 

C. Debussy 

P. Tchaikovsky 

A. Guilmant

B.Kovács

J. Semler-Collery 

К. Saint-Saëns 

R. Schumann

M. Rostropovich 

 

K. Weber

P-A. Génin

I. Kohan

F. Doppler

F.Mendelssohn 

M. Magnani

18
september
Wednesday
19:00
2024
"Young Interpreters of Russia"
symphony concert
St. Petersburg
Mirror Hall of Beloselsky-Belozersky Palace
Kirill Rogovoy (piano)
Petr Khudonogov (flute)
Adrian Markevich (cello)

S. Prokofiev

M. Weinberg 

К. Saint-Saëns 

01
october
Tuesday
20:00
2024
"Musical Team of Russia"
chamber concert
St. Petersburg
The St. Petersburg Philharmonia, Grand hall
Petr Khudonogov (flute)
Andrei Telkov (piano)
Andrey Taranukha (percussion instruments)
Kirill Rogovoy (piano)

P-A. Génin

A. Gerasimez

S. Rachmaninov 

M. Musorgsky 

Страницы