Displayed: 1 - 10 from 95
01
october
Thursday
19:00
2020
"Embassy of Musical Mastery"
chamber concert
Belgrade
Руски центар за науку и културу у Београду
Aleksandr Bodosov (trombone)
Lev Zhuravskiy (clarinet)
Ivan Koshcheev (piano)
Anna Savkina (violin)
Nikita Lukashevskiy (trumpet)
Arsenii Gazizov (double bass)
Elizaveta Ukrainskaya (piano)
piano: Elizaveta Ukrainskaya
piano: Ivan Koshcheev

active link

G. Finger

E. Bozza

J. Brahms

K. Szymanowski

J. Rueff

G. Bottesini 

M. Mussorgsky

07
october
Wednesday
19:00
2020
"Evenings in the English Hall"
chamber concert
St. Petersburg
English Hall of St. Petersburg Music House
Petr Khudonogov (flute)
Andrey Zenin (piano)
CANCELLED (« read more)
piano: Andrey Zenin

CANCELLED DUE TO CORONAVIRUS

F. Borne 

J. Last

S. Vasilenko 

 

A. Alyabiev 

Е. Magalif 

G. Diniku 

G.Bizet'

F. Chopin 

07
october
Wednesday
19:30
2020
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Sochi
Open Air scene of the Shayba Ice Arena
Marina Shiganova (violin)
Timofey Dolya (piano)
piano: Timofey Dolya

P. Tchaikovsky

J. Brahms 

T. Zografsky

K. Szymanowsky

F. Schubert

F. Chopin

J. Brahms

A. Scriabin

F. Liszt

09
october
Friday
18:30
2020
"River of Talents"
symphony concert
Kazan
Saydashev State Great Concert Hall
Vladislav Odintsov (bassoon)
Ekaterina Dvoretckaia (harp)
Tagir Kamaltdinov (piano)
Conductor: Ayrat Kashaev

А. Vivaldi

R. Gliere 

P. Tchaikovsky 

10
october
Saturday
16:00
2020
"Music of Stars"
symphony concert
Kislovodsk
North Caucasian Philharmonic
Philipp Kopachevskiy (piano)
Ravil Islyamov (violin)
Conductor: Maxim Fedotov

R. Schumann

N. Paganini

14
october
Wednesday
19:00
2020
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Moscow
Zaryadye Concert Hall
Emil Miroslavskii (oboe)
Timofey Dolya (piano)
piano: Timofey Dolya

R. Schumann

G. Silvistrin

F. Poulenc

F. Schubert

14
october
Wednesday
19:00
2020
"Evenings in the English Hall"
recital
St. Petersburg
English Hall of St. Petersburg Music House
Ravil Islyamov (violin)
piano: Aleksei Vaker

J.S. Bach 

N. Paganini 

I. Frolov 

J. Sibelius 

M. Weinberg 

J. Sibelius

P. Tchaikovsky

F.Waxman

20
october
Tuesday
19:30
2020
"Russian Tuesdays"
chamber concert
Linz
Brucknerhaus
Ravil Islyamov (violin)
Alexey Melnikov (piano)
piano: Alexey Melnikov

I. Frolov 

J. Sibelius

M. Weinberg 

J. Sibelius 

F.Waxman

F. Chopin

F. Liszt 

21
october
Wednesday
19:00
2020
"Young Interpreters of Russia"
symphony concert
St. Petersburg
Mirror Hall of Beloselsky-Belozersky Palace
Andrey Samarin (trumpet)
Ekaterina Dvoretckaia (harp)
Aleksei Shipunov (clarinet)
Grigory Filipchenko (cello)
Conductor: Alexander Titov

J. Haydn 

R.Gliere 

 

C.M. Weber 

 P. Tchaikovsky 

28
october
Wednesday
18:30
2020
"River of Talents"
symphony concert
Samara
Samara State Philarmonic
Mariia Markova (flute)
Arseniya Sibileva (violin)
Semyon Markov (piano)
Conductor: Mikhail Scherbakov

А. Vivaldi

N. Paganini 

P. Tchaikovsky

Страницы