28
november
Wednesday
19:00
2018
"Young Interpreters of Russia"
symphony concert
St. Petersburg
Mirror Hall of Beloselsky-Belozersky Palace
Alexandra Zvereva (flute)
Andrey Samarin (trumpet)
Veronika Valova (piano)
Дирижёр: Alexander Titov

J.Rossini

C.Nielsen

W. Brandt

-

 

A. Scriabin

11
april
Thursday
18:00
2019
"Embassy of Musical Mastery"
symphony concert
Tiraspol
State Cultural Center "Palace of the Republic"
Alexandra Zvereva (flute)
Alexander Kushnarev (french horn)
Ilia Papoian (piano)
Дирижёр: Grigory Moseyko

C.Ph.E.Bach

P.Tchaikovsky

12
april
Friday
18:00
2019
"Embassy of Musical Mastery"
symphony concert
Chișinău
Filarmonica Naţională „Serghei Lunchevici”
Alexandra Zvereva (flute)
Ilia Papoian (piano)
Alexander Kushnarev (french horn)
Дирижёр: Igor Znatokov
26
april
Friday
19:30
2019
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Yalta
Nizhnyaya Oreanda
Grigory Filipchenko (cello)
Alexander Vasiliev (clarinet)
Adelina Tazieva (flute)
Alexandra Zvereva (flute)
Danila Popov (cello)
Petr Fedotov (violin)
Alexey Vovchenko (clarinet)
Vasiliy Stepanov (cello)
piano: Liudmila Nabok
piano: Elena Serova
piano: Elena Komissarova

D. Shostakovich

P. Tchaikovsky 

V.Tsybin

T.Böhm

F.Schubert

E.Ysaÿe

G.Rossini

H. Wieniawski

 

04
may
Saturday
19:00
2019
"Musical Team of Russia"
symphony concert
St. Petersburg
St. Petersburg State Capella
Alexandra Zvereva (flute)
Alexander Vasiliev (clarinet)
Ilia Papoian (piano)
Дирижёр: Aleksandr Chernushenko

C.Ph.E. Bach

G. Rossini 

C. Debussy

P. Tchaikovsky

16
may
Thursday
19:30
2019
"Musical Team of Russia"
chamber concert
Sochi
Orange forum
Ravil Islyamov (violin)
Alexandra Zvereva (flute)
Fedor Amosov (cello)
Andrei Telkov (piano)
piano: Andrei Telkov

P.Tchaikovsky

F. Kreisler 

P. Tchaikovsky 

V.Tsybin

F. Schubert

W.A. Mozart 

J.Brahms 

S. Rachmaninoff 

24
may
Friday
19:00
2019
"Musical Team of Russia"
symphony concert
Ufa
State Concert Hall "Bashkortostan"
Alexandra Zvereva (flute)
Aleksey Savinkov (oboe)
Дирижёр: Raushan Yakupov

W. A. Mozart

08
august
Thursday
19:30
2019
Music House Summer Academy
chamber concert
Yalta
Nizhnyaya Oreanda
Vincent Lucas (flute)
Alexandra Zvereva (flute)
Adelina Tazieva (flute)
Ignat Khlobystin (flute)
Anna Shchulkina (flute)
Fedor Chernyshov (flute)
piano: Elena Serova

J. B. de Boismortier

 

S. Karg-Elert

J. Ibert

A. Honegger

А. Casella

F. Doppler

E. Denisov 

S. Karg-Elert

G. Schocker

G.Fauré

J.S. Bach

Z. de Abreu

30
october
Wednesday
18:30
2019
«Generation Next»
chamber concert
Yekaterinburg
Sverdlovsk Philharmonic
Alexandra Zvereva (flute)
Dmitriy Yudin (piano)
piano: Dmitriy Yudin

J.S. Bach 

S. Karg-Elert 

P. Tchaikovsky

 – 

H.Dutilleux 

L. van Beethoven

F. Chopin

26
november
Tuesday
19:00
2019
"Embassy of Musical Mastery"
chamber concert
Paris
Centre spirituel et culturel orthodoxe russe
Alexandra Zvereva (flute)
Petr Fedotov (violin)
Alexey Melnikov (piano)
Alexander Vasiliev (clarinet)
Sergei Redkin (piano)
piano: Alexey Melnikov
piano: Sergei Redkin

E. Denisov 

P. Tchaikovsky

 – 

P. Tchaikovsky 

К. Saint-Saëns 

S.Rachmaninoff 

 

P. Sarasate

S. Prokofiev

Страницы